Dünyaca Ünlü Bilardocular

Dunyaca Unlu Bilardocular

Dünyaca Ünlü Bilardocular

Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde ilgi gören sporların arasında yer alan bilardo, ülkemizde de henüz çok gündemde olmasa bile bir spor dalı olarak kabul görmektedir. Bunun nedeni ise Türkiye’de de dünyaca ünlü bilardocular bulunmasıdır.

Dunyaca Unlu Bilardocular
Dunyaca Unlu Bilardocular
  •  Semih Saygıner

Dünyaca ünlü bilardocular arasında yer alan Semih Saygıner, 16 yaşında bilardo sporu ile tanışmıştır. 55 yaşında olan Semih Saygıner’in en iyi performans sergilediği teknik 3-Top tekniğidir. Saygıner, Türkiye’de bilardo sporunun bir federasyon halini almasını sağlamıştır. Maçlarında görsel şovlar da yapan sporcu, dünya genelinde ”The Turkish Prince” lakabıyla anılmaktadır. Semih Saygıner’in bilinen 41 tane şampiyonluğu bulunmaktadır. Semih Saygınerin bilardo müsabakalarını https://tr.betservisi.net/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  • Raymond Ceulemans

Belçika doğumlu ve 81 yaşında olan Raymond Ceulemans, dünyaca ünlü bilardocular arasında en üst sıralarda yer almaktadır. 3-Bant oyuncusu olan Raymond Ceulemans 35 kez dünya şampiyonu, 48 kez Avrupa ve 61 kez Belçika şampiyonu olmuştur. Oyuncu, bilardo dünyasında ”Mr 100” lakabı ile bilinmektedir.

  • Torbjörn Blomdahl

Göteborg, İsveç doğumlu olan Torbjörn Blomdahl, 3-Top kategorisinde profesyonel bir bilardo oyuncusudur. 56 yaşındaki oyuncunun çok sayıda Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunmaktadır. Blomdahl, Raymond Ceulemans’ın ardından gelen en iyi 3-Top bilardocuları arasında görülmektedir.

  • Jimmy White

Dünyaca ünlü bilardocular söz konusu olduğunda adı mutlaka geçecek olan oyunculardan biri de Jimmy White’tır. Porfesyonel bir snooker oyuncusu olan White, adını 1980’li yıllarda duyurmaya başlamıştır. Birçok dünya şampiyonluğu bulunan Jimmy White, 18 yaşındayken Dünya Amatör Snooker Şampiyonasını birincilikle tamamlamıştır. White, bilardo camiasında ”Whirlwind” lakabıyla anılmaktadır.

  • Florian Kohler

Genç bilardoculardan biri olan 30 yaşındaki Florian Kohler, bilardo macerasına 18. yaş gününde hediye edilen bilardo seti ile başlamıştır. Florian Kohler, kendine has ve artistik bir teknik oluşturmuş bilardoculardan biridir. Dünya Artistik Bilardo Şampiyonluğu bulunan Kohler, ”Venom” lakabını kullanmaktadır.

  • Steve Davis

1957 doğumlu Steve Davis, profesyonel İngiliz snooker oyuncusudur. ”Interesting”, ”The Nugget” ve ”Ginger Magician” lakaplarıyla anılan oyuncu, Trick-Shot turnuvalarında 6 kez dünya şampiyonluğu elde etmeyi başarmıştır.

  • Paul Hunter

Tam adıyla Paul Alan Hunter, İngiltere doğumlu bir bilardo oyuncusudur. Profesyonel snooker oyuncusu olan Hunter 2006 yılında, 27 yaşındayken mide kanseri nedeniyle vefat etmiştir. Dünyaca ünlü bilardocular arasında yer alan Paul Hunter, David Beckham ile olan benzerliğinden dolayı ”Beckham of the Baize” lakabıyla anılmaktadır.

  • John Higgins

İskoçya doğumlu John Higgins, profesyonel bir snooker oyuncusudur. Higgins, 1998-2007-2009-2011 yıllarında düzenlenen Dünya Snooker Şampiyonalarını kazanmıştır. 4 Dünya Snooker Şampiyonluğu bulunan Higgins’ın, 24 tane de sıralama şampiyonluğu bulunmaktadır. Oyuncu ”The Wizard of Wishaw” lakabı ile bilinir.

  • Ronnie O’Sullivan

43 yaşındaki Ronnie O’Sullivan 5 kez Dünya Snooker Şampiyonasını kazanmıştır. Snooker kategorisinde yapılabilecek en yüksek sayı olan 147’yi, 13 kez elde eden O’Sullivan apayrı bir ünvanı almaya da hak kazanmıştır. Başarısını devam ettirmekten vazgeçmeyen Ronnie O’Sullivan, dünyaca ünlü bilardocular arasında üst sıralardadır.

  • Stephan Hendry

İskoç asıllı Stephan Hendry, Dünya Snooker Şampiyonluğunu en çok kazanan oyuncu ünvanına sahiptir. Dünyaca ünlü bilardocular arasında görülen Hendry, 2012’de yapılan dünya şampiyonasının çeyrek final maçında, Stephan Maguire’a 13-2 yenildikten sonra snookeri bıraktığına dair bir açıklama yapmıştır.